Training de MATLAB cu aplicații în Inginerie Electrică

Facultatea de Inginerie Electrică și Clubul Studențesc ROBOTELIER vă invită să participați la:
TRAINING DE MATLAB CU APLICAȚII IN INGINERIE ELECTRICĂ

~ pentru viitorii profesioniști în domeniul energiei ~

Derulat în perioada 13 – 15 Decembrie 2023, ONLINE

Agenda training:

ZIUA 1: Miercuri 13 decembrie 2023, interval orar: 17:00 – 20:00

1. Introducere în MATLAB. Familiarizare cu sintaxa și interfața grafică.
  2. Definirea conceptului de funcție de transfer și identificarea unei funcții de transfer de ordinul 1.

ZIUA 2: Joi 14 decembrie 2023, interval orar: 16:00 – 20:00

1. Proiectarea de regulatoare pentru controlul proceselor cu aplicabilitate în asigurarea eficienței energetice pentru clădiri instituționale și rezidențiale.

ZIUA 3: Vineri 15 decembrie 2023, interval orar: 17:00 – 20:00

1. Introducere în Simulink. Testarea performanțelor algoritmului de control dezvoltat anterior pentru controlul procesului identificat.
  2. Prezentare capabilității MATLAB în AI&Data Science.

Link formular de înscriere: https://forms.gle/c214CtbpyrYfBLdn7

Acțiune derulată în cadrul proiectului cu titlul: ”CREȘTEREA CONȘTIENTIZĂRII EFICIENȚEI ENERGETICE PRINTR-O ABORDARE EDUCAȚIONALĂ HOLISTICĂ (ENERGEIA)”, susținut financiar prin mecanismul de finanțare oferit de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Granturile SEE România 2014-2021, în cadrul Programului Energetic România.

ENERGEIA își propune să sporească nivelul de conștientizare și cunoștințe în domeniul energiei regenerabile și eficienței energetice, concentrându-se pe trei dimensiuni interconectate: 1) economică (companii din mediul național de afaceri), 2) social (publicul larg) și 3) educațională (viitorii profesioniști din domeniul energiei).

Proiectul este coordonat de Universiteatea Tehnică din Cluj-Napoca, prin Centrul de Cercetare pentru Tranziție Energetică (EnTReC) și are ca parteneri:

• - Patronatul Întreprinderilor Mici și Mijlocii – IMMpact, România

• - Høgskolen I Østfold, Norvegia

• - Asociația Comunelor din România – Filiala Sibiu, România

Detalii suplimentare se pot obține la adresa de e-mail: Denisa.Stet@ethm.utcluj.ro sau pe pagina LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/92780543